KRS 0000156906Od 26.11.2006 stronê odwiedzi³o 658804 osób. Dzisiaj jeste¶ 266 go¶ciem;
Cmentarz w Górkach ma nowych gospodarzy
Data: 2012-11-28, 21:01
W dniu 23 listopada 2012 roku nastąpiło uroczyste przekazanie opieki przez młodzież Zespołu Szkół w Mołtajnach nad cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej w Górkach. Cmentarz kiedyś opuszczony, zaniedbany, zapomniany, odrestaurowany dzięki zaangażowaniu samorządu Gminy Barciany i Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej, jest teraz troskliwie doglądany przez młodzież szkolną. Porządkowanie tego miejsca, coroczne przygotowywanie uroczystego przekazania aktu adopcji i bezpośrednie uczestnictwo w tej uroczystości jest ciekawą i praktyczną lekcją historii, wychowania i uczenia odpowiedzialności młodych ludzi. Jest już zwyczajem, że uroczystości tej towarzyszy nabożeństwo ekumeniczne sprawowane przez duchownych Kościoła katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i greckokatolickiego.
Święto Niepodległości
Data: 2012-11-28, 20:59
Tradycyjnie już w dniu 11 listopada 2012 roku Towarzystwo uczestniczyÅ‚o w uroczystoÅ›ci zÅ‚ożenia kwiatów pod pomnikiem „W hoÅ‚dzie polegÅ‚ym, pomordowanym i zamÄ™czonym Polakom – obroÅ„com Ojczyzny 1939 – 1956” z okazji ÅšwiÄ™ta NiepodlegÅ‚oÅ›ci naszej Ojczyzny. Gospodarzem uroczystoÅ›ci byÅ‚y wÅ‚adze samorzÄ…dowe KÄ™trzyna.
Historia miasta poznawana inaczej
Data: 2012-11-28, 20:58
W dniu 29 wrzeÅ›nia 2012 roku czÅ‚onkowie Towarzystwa oraz sympatycy mieli okazjÄ™ poznać historiÄ™ KÄ™trzyna zapisanÄ… nie na stronicach książek i przewodników ale na mogiÅ‚ach i nagrobkach kÄ™trzyÅ„skiego cmentarza. Wycieczka zorganizowana przez Towarzystwo MiÅ‚oÅ›ników Ziemi KÄ™trzyÅ„skiej byÅ‚a ciekawym przeżyciem dla jej uczestników i dowodem na to, że historiÄ™ można poznawać w różnoraki sposób. Arno Surminski, niemiecki pisarz, który urodziÅ‚ siÄ™ i wczesne dzieciÅ„stwo spÄ™dziÅ‚ w JegÅ‚awkach (Gmina Srokowo), kiedyÅ› napisaÅ‚: „Cmentarze wiele mówiÄ… o przeszÅ‚oÅ›ci. Kto chce siÄ™ dowiedzieć czegoÅ› o historii musi zacząć od cmentarzy”. Szkoda tylko, że z takich ciekawych form zdobywania wiedzy historycznej nie bardzo chce korzystać nasza mÅ‚odzież.
W trosce o ratowanie dziedzictwa naszego regionu
Data: 2012-11-28, 20:56
W kompleksie leśnym, nieopodal wsi Prosna, która była do 1945 roku posiadłością pruskiego rodu szlacheckiego von Eulenburg, znajdują się dwa pomniki stanowiące ważny element dziedzictwa historycznego i kulturowego naszego regionu. Pierwszy postawiony został przez Hrabiego Richarda von Eulenburg w 1906 roku dla upamiętnienia leśniczego A.Hornigk`a, w podzięce za 40-o letnią opiekę nad posiadłością. W 1920 roku jego syn Fritz von Eulenburg ufundował kolejny pomnik chcąc uczcić pamięć poległych na wszystkich frontach I wojny światowej mieszkańców hrabstwa. Po 1945 roku oba pomniki zostały przewrócone, zdewastowane i przez dziesiątki lat popadały w ruinę. Stowarzyszenie Dolina Gubra, działające na terenie Gminy Korsze, chcąc pielęgnować historię regionu i ocalić od zapomnienia takie obiekty historyczne, podjęło się zadania ponownego posadowienia tych pomników i uporządkowania terenu wokół nich. W dniu 15 sierpnia 2012 roku odbyła się uroczystość ponownego odsłonięcia pomników. W uroczystości udział wzięli, poza przedstawicielami władz samorządowych Gminy Korsze, mieszkańcy wsi Prosna, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w podobnych obszarach. Towarzystwo Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej było reprezentowane przez liczne grono naszych członków. Honorowym gościem tej niezwykle miłej uroczystości był przedstawiciel wielkiego rodu, hrabia Udo von Eulenburg z rodziną.
Przygotowania do jubileuszu
Data: 2012-08-06, 08:01
WieÅ› Kraskowo poÅ‚ożona na terenie Gminy Korsze obchodzi w tym roku jubileusz 640-lecia. Dla obecnych mieszkaÅ„ców Kraskowa jest to doskonaÅ‚a okoliczność dla poznania historii swojej miejscowoÅ›ci. IdÄ…c za sÅ‚owami niemieckiego pisarza Arno Surminskiego, który napisaÅ‚: „Cmentarze wiele mówiÄ… o przeszÅ‚oÅ›ci. Kto chce siÄ™ dowiedzieć czegoÅ› o historii musi zacząć od cmentarzy”, grupa mieszkaÅ„ców Kraskowa, w tym przede wszystkim mÅ‚odzież, wraz z czÅ‚onkami Towarzystwa MiÅ‚oÅ›ników Ziemi KÄ™trzyÅ„skiej, postanowiÅ‚a uporzÄ…dkować cmentarz wiejski. W dniu 4 sierpnia 2012 roku zostaÅ‚y przeprowadzone prace porzÄ…dkowe przy kwaterach gdzie spoczywajÄ… dawni mieszkaÅ„cy tej urokliwej, leżącej na trasie KÄ™trzyn – Bartoszyce miejscowoÅ›ci. Dla mÅ‚odzieży byÅ‚o to ciekawe spotkanie z historiÄ… zapisanÄ… nie na kartach podrÄ™cznika a na mogiÅ‚ach i nagrobkach.
Bitwa w strugach deszczu
Data: 2012-05-23, 21:53
W dniu 5 maja 2012 r. odbyÅ‚a siÄ™ druga edycja inscenizacji „Bitwy pod WopÅ‚awkami”. Licznie przybyÅ‚e rycerstwo zakonne reprezentowane przez: - RotÄ™ ZaciężnÄ… Strażnicy Sensburg z MrÄ…gowa, ChorÄ…giew BaÅ‚gijska; - HarcerskÄ… RotÄ™ StrzelczÄ… przy Zespole Szkół w Barcianach wspieranÄ… Å‚ucznikami z zespołów szkół w Drogoszach, Windzie i MoÅ‚tajnach; - Bractwo Rycerskie Konwentu Å›w. Piotra z Olsztynka; - Bractwo rycerskie Ziemi Ostródzkiej, rozbiÅ‚o swoje obozy przy koÅ›ciele w Karolewie i tam przygotowywaÅ‚o siÄ™ od wczesnych godzin poÅ‚udniowych do decydujÄ…cego starcia z wojami litewskimi. Wojowie litewscy reprezentowani przez: - Bractwo Historyczne „Winland” z BiaÅ‚egostoku wspierane Å‚ucznikami z Gimnazjum im. Jana PawÅ‚a II i ZespoÅ‚u Szkół im. T. K. Kalankiewicza z KÄ™trzyna; - rekonstruktorów wojów litewskich – mieszkaÅ„ców Karolewa, Czernik, KÄ™trzyna i okolicznych miejscowoÅ›ci wspieranych przez pensjonariuszy ZakÅ‚adu Karnego w Dublinach nie baczÄ…c na nadchodzÄ…cÄ… ulewÄ™, w godzinach popoÅ‚udniowych, zaatakowali miejscowÄ… ludność pruskÄ…, którÄ… odgrywali mieszkaÅ„cy parafii Karolewo, mÅ‚odzież szkół kÄ™trzyÅ„skich i Gminy KÄ™trzyn oraz uczestnicy Warsztatów Terapii ZajÄ™ciowej w KÄ™trzynie, zgromadzonÄ… na mszy Å›w. przy karolewskim koÅ›ciele. Zasadnicze starcie Krzyżaków z wojami litewskimi nastÄ…piÅ‚o na polach pod WopÅ‚awkami, w strugach obfitego wiosennego deszczu. Ulewa nie wystraszyÅ‚a zbrojnych i toczyli oni zaciÄ™ty bój, mimo tych niesprzyjajÄ…cych warunków atmosferycznych. Na koÅ„cowe rozstrzygniÄ™cie ten kaprys pogodowy nie miaÅ‚ jednak najmniejszego znaczenia. O zwyciÄ™stwie rycerzy zakonnych nad wojami litewskimi w tej inscenizacji przesÄ…dziÅ‚y fakty historyczne a nie pogoda. Widzów również nie odstraszyÅ‚ ulewny deszcz a rycerstwo rozochocone gromkimi brawami po zakoÅ„czonej inscenizacji, od licznie przybyÅ‚ej widowni zapowiedzieli, że za rok znów Å›ciÄ…gnÄ… swoje obozy pod WopÅ‚awki aby stoczyć kolejnÄ… inscenizacjÄ™ tej ważnej historycznie bitwy. Litwini zapowiedzieli, że postarajÄ… siÄ™ zmienić bieg zdarzeÅ„ historycznych i zawalczÄ… o zwyciÄ™stwo w tej bitwie.
GranicÄ… Warmii
Data: 2012-04-16, 21:00
W dniu 14 kwietnia 2012 roku, w piękny wiosenny dzień członkowie Towarzystwa, wraz z liczną grupą sympatyków, wybrali się na spotkanie z historią. Z odległą historią bo średniowieczną. Był czas kiedy biskupi warmińscy postanowili wytyczyć granicę pomiędzy tą częścią diecezji warmińskiej, na której sprawowali władzę nie tylko duchową ale również administracyjną. Z terytorium całej diecezji wydzielone zostało Dominium Biskupie. Ta właśnie granica stała się obiektem naszego zainteresowania. Podczas pieszej wędrówki od Świętej Lipki w kierunku północno-wschodnim przemierzyliśmy 7 kilometrowy odcinek tej historycznej granicy. Mimo tak odległego czasu od chwili posadawiania znaków granicznych na tejże granicy, wiele z nich zachowało się do dzisiaj. Poza poznaniem historii Diecezji Warmińskiej uczestnicy wyprawy zapoznali się z zasadami wytyczania i oznakowania granic. Te zasady można było zweryfikować naocznie. Kopce narożne, kopce ścienne czy też inne znaki graniczne, po tej wyprawie, nie stanowią już żadnej tajemnicy dla uczestników wyprawy. W świadomości utrwaliło się przeświadczenie jak prosty zabieg administracyjny urzędników zakonnych i duchownych wpłynął na dalsze losy tych ziem. Ta granica, w czasach późniejszych, oddzielała katolicką Warmię od protestanckich Prus Książęcych a obecnie jest to granica pomiędzy Warmią a Mazurami.
Weszliśmy w dziesięciolecie działalności Towarzystwa
Data: 2012-03-01, 20:42
W dniu 25 lutego 2012 roku odbyÅ‚o siÄ™ Walne Zebranie Sprawozdawcze Towarzystwa. Zebranie podsumowaÅ‚o dziaÅ‚alność w roku 2011 i nakreÅ›liÅ‚o kierunki dziaÅ‚aÅ„ na rok 2012, który jest rokiem jubileuszowym. WeszliÅ›my w dziesiÄ…ty rok istnienia na mapie organizacji pozarzÄ…dowych. Podsumowania caÅ‚ej dekady bÄ™dÄ… czynione za rok. Tymczasem dyskusja wokół planów na ten rok pokazaÅ‚a, że ambicje mamy wielkie i oczekiwania również. W planowanych dziaÅ‚aniach nie możemy jednak mocno liczyć na wsparcie, przede wszystkim finansowe, ze strony samorzÄ…dów i innych instytucji. StÄ…d też te ambitne plany i zamierzenia bÄ™dÄ… musiaÅ‚y przejść wnikliwÄ… analizÄ™ i ocenÄ™ możliwoÅ›ci ich realizacji, liczÄ…c przede wszystkim na wÅ‚asne zasoby i aktywne zaangażowanie siÄ™ czÅ‚onków Towarzystwa w ich realizacjÄ™. AtrakcjÄ… dorocznego spotkania naszego Towarzystwa byÅ‚a prezentacja książki „Historia Polski ukryta w nazwach” przez jej autora, Pana Witolda MasÅ‚owskiego.
Wystawa o Kanale Mazurskim w Węgorzewie
Data: 2012-03-01, 20:39
Wystawa fotograficzna pt.„KanaÅ‚ Mazurski 1911 - 2011”, bÄ™dÄ…ca efektem projektu realizowanego przez Towarzystwo w 2011 roku, od stycznia 2012 roku prezentowana jest w Muzeum Kultury Ludowej w WÄ™gorzewie. W dniu 23 lutego 2012 roku, w ramach cyklu „Studium wiedzy o regionie”, odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie mieszkaÅ„ców WÄ™gorzewa i powiatu wÄ™gorzewskiego z autorami wystawy (J. FijaÅ‚kowski, K. WoÅ‚oszczak, A. MasÅ‚oÅ„). Licznie przybyli goÅ›cie zainteresowani byli historiÄ… budowli, jej przeznaczeniem oraz obecnym stanem i możliwoÅ›ciami wykorzystania KanaÅ‚u w przyszÅ‚oÅ›ci. Wystawa prezentowana bÄ™dzie w Muzeum do maja 2012 roku.
640 lat Kraskowa
Data: 2012-02-09, 13:47
Kraskowo, wieÅ› poÅ‚ożona w Gminie Korsze, przy trasie KÄ™trzyn – Bartoszyce, w dniu 2 lutego 2012 roku obchodziÅ‚o swoje urodziny. W tym to wÅ‚aÅ›nie dniu 1372 roku komtur BaÅ‚gi Gottfried von Linden wystawiÅ‚ akt lokacyjny. Obchody jubileuszowe zaplanowane sÄ… na caÅ‚y rok i realizowane bÄ™dÄ… przez RadÄ™ SoÅ‚eckÄ… we współpracy, miÄ™dzy innymi z naszym Towarzystwem. Obchody rozpoczÄ™te zostaÅ‚y mszÄ… Å›w. w zabytkowym, Å›redniowiecznym koÅ›ciele oraz otwarciem wystawy fotograficznej przedstawiajÄ…cej historiÄ™ miejscowoÅ›ci. Pani Joanna MaÅ‚kiewicz – sekretarz naszego Towarzystwa przedstawiÅ‚a, podczas uroczystego otwarcia wystawy w Bibliotece wiejskiej, historiÄ™, wyjaÅ›niÅ‚a pochodzenie nazwy miejscowoÅ›ci oraz zaprezentowaÅ‚a, licznie przybyÅ‚ym mieszkaÅ„com i goÅ›ciom, walory krajobrazowe i przyrodnicze z pozoru niczym nie wyróżniajÄ…cej siÄ™ wioski. Niektórzy mieszkaÅ„cy Kraskowa podczas sÅ‚uchania prelekcji oraz oglÄ…dania wystawy odkryli ciekawe karty historii swojej miejscowoÅ›ci. Niektórzy, zwÅ‚aszcza ci starsi mieszkaÅ„cy, wzbogacili opowieÅ›ci Pani Joanny o historii miejscowoÅ›ci swoimi wspomnieniami a nawet przeżyciami.

Poprzednia | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 | Nastêpna