KRS 0000156906 | Od 26.11.2006 stronê odwiedzi³o 658558 osób. Dzisiaj jeste¶ 20 go¶ciem; |  |
Zapomniane cmentarze
Data: 2014-12-17, 15:06
Wzniesienie, pagórek, często porośnięty drzewami i gęstymi krzewami, w pobliżu wioski czy też majątku ziemskiego to zazwyczaj cmentarz wiejski lub rodowy. Takich cmentarzy w naszym mazurskim krajobrazie jest dużo. Są one opuszczone, zaniedbane a także bardzo często zdewastowane. Niektóre z tych nekropolii mają wiele szczęścia bo ktoś o nie próbuje dbać. Takie szczęście spotkało cmentarz wiejski w Silcu. Dzięki działaniom Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Siniec "Blusztyn", przy współpracy z Naszym Towarzystwem, w dniach 29 listopada i 6 grudnia 2014 roku zostały przeprowadzone prace porządkowe na tym cmentarzu. Piękna słoneczna i mroźna pogoda sprzyjała akcji przywracania, kolejnego już w tym Sołectwie, cmentarza do widzialnego krajobrazu ziemi kętrzyńskiej. Takie działania mają głęboki sens gdyż jak długo istnieją cmentarze, tak długo ziemia ma swoją tożsamość
Święto Niepodległości
Data: 2014-11-26, 07:52
W dniu 11 listopada 2014 roku delegacja Towarzystwa wzięła udział w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem na placu Armii Krajowej z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości oraz 657 rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu.
Zmiana gospodarzy
Data: 2014-11-26, 07:51
Tradycyjnie już, w dniu 7 listopada 2014 roku, młodzież Zespołu Szkół w Mołtajnach zebrała się na cmentarzu wojennym w Górkach. Powodem spotkania było uroczyste przekazanie opieki nad cmentarzem przez młodzież gimnazjalną dla młodszych kolegów, którzy teraz przez rok będą opiekować się tym historycznym miejscem. Uroczystość wzbogacona została modlitwą duchownych Kościoła katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego oraz obecnością przedstawicieli samorządu Gminy Barciany, kierownictwa Zespołu Szkół w Mołtajnach i delegacji Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej. Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter gdyż odbyła się w 100 rocznicę wybuchu wojny. Zapalone znicze na mogiłach poległych i złożone kwiaty są pięknym gestem młodzieży zaświadczającej, że ważna jest dla nich historia tej ziemi, na której oni zapisują kolejne karty jej dziejów.
Wyprawa w odległe czasy
Data: 2014-10-24, 09:28
Historia naszego regionu to nie tylko Prusowie, Krzyżacy, Prusy Wschodnie i Warmia i Mazury. Przekonali się o tym uczestnicy wyprawy zorganizowanej przez nasze Towarzystwo w dniu 18 października 2014 r. Udaliśmy się w miejsce, które cofnęło nas o 2500 lat stanowiące materialne świadectwo życia i działalności ludzi z epoki żelaza. Lud zamieszkujące te tereny w okresie VI-I w. p.n.e. wytworzył specyficzną kulturę, charakterystyczną dla tego okresu. Jest to kultura kurhanów zachodniobałtyjskich. Podstawą wydzielenia kultury kurhanów zachodniobałtyjskich były charakterystyczne techniki lepienia naczyń o dnach kulistych, kurhanowy obrządek pogrzebowy, system osadniczy oparty na budowie sieci osiedli obronnych i specyficzny typ gospodarki oparty na półdzikim wypasie stad zwierząt. Nazwa kultury pochodzi od charakterystycznego dla ludności tej kultury obrządku pogrzebowego. Jak taki obrządek wyglądał, jak i gdzie dokonywano pochówków swoich przodków uczestnicy wyprawy dowiedzieli się i zobaczyli na przykładzie kurhanów zlokalizowanych na terenie tzw. Miejskiego Lasu Reszelskiego położonego w okolicy Samławek (Gmina Kolno). W tym lesie zlokalizowane jest kilka kurhanów pochodzących z tego okresu. Kurhany są obecnie miejscem badań archeologicznych, które z kolei stanowią kontynuację badań rozpoczętych przez niemieckich archeologów u schyłku XIX w. Piękna aura oraz jesienna szata lasu znacząco wzbogaciła i urozmaiciła naszą historyczną wyprawę.
I wojna światowa na ziemi kętrzyńskiej
Data: 2014-10-24, 09:26
W bieżącym roku przypada 100 rocznica wybuchu I wojny Å›wiatowej, zwanej „WielkÄ… WojnÄ…”. Wydarzenia te odcisnęły historyczne piÄ™tno na naszej Ziemi KÄ™trzyÅ„skiej pozostawiajÄ…c pamiÄ…tki tragicznych czasów w krajobrazie historycznym i kulturowym. Z okazji rocznicy, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, zorganizowaliÅ›my wystawÄ™ i sympozjum „I wojna Å›wiatowa na ziemi kÄ™trzyÅ„skiej”. Uroczyste otwarcie wystawy wraz z towarzyszÄ…cym jej sympozjum nastÄ…piÅ‚o w dniu 30 wrzeÅ›nia 2014 r. Wystawa, zainstalowana w budynku Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, przy ul. Pocztowej 13, skÅ‚ada siÄ™ z trzech części. Pierwsza prezentuje ogólne tÅ‚o wydarzeÅ„ bezpoÅ›rednio poprzedzajÄ…cych wybuch wojny, przebieg dziaÅ‚aÅ„ wojennych na terenie Prus Wschodnich oraz życie mieszkaÅ„ców i uchodźców na terenie dawnego powiatu rastenburskiego pod okupacjÄ… rosyjskÄ…. W tej części zaprezentowane sÄ… mapy, życiorysy dowódców, dokumenty, wspomnienia mieszkaÅ„ców tej ziemi oraz zdjÄ™cia archiwalne. Druga część wystawy poÅ›wiÄ™cona jest cmentarzom wojennym z okresu I wojny Å›wiatowej poÅ‚ożonym na terenie ziemi kÄ™trzyÅ„skiej i częściowo wÄ™gorzewskiej. Ta część wystawy zostaÅ‚a przygotowana przez mÅ‚odzież z ZespoÅ‚u Szkół w MoÅ‚tajnach. W tym miejscu warto wspomnieć, że mÅ‚odzież z MoÅ‚tajn na co dzieÅ„ opiekuje siÄ™ jednym z takich cmentarzy, cmentarzem wojennym w Górkach (koÅ‚o MoÅ‚tajn). Część trzecia to eksponaty pochodzÄ…ce z okresu I wojny Å›wiatowej, czÄ™sto stanowiÄ…ce wyposażenie żoÅ‚nierskie, elementy uzbrojenia, medale i odznaczenia. Zaprezentowana jest tam również seria artykułów zamieszczonych w lokalnej prasie rejonu prawdiÅ„skiego (Obwód Kaliningradzki) , autorstwa tamtejszego regionalisty współpracujÄ…cego z naszym Towarzystwem. ArtykuÅ‚y przedstawiajÄ… przebieg dziaÅ‚aÅ„ wojennych oraz sylwetki polegÅ‚ych żoÅ‚nierzy na obszarze stanowiÄ…cym obecnie rejony przygraniczne pomiÄ™dzy PolskÄ… a Obwodem Kaliningradzkim. Ta część wykonana zostaÅ‚a dziÄ™ki grupie kolekcjonerów, którzy wypożyczyli swoje zbiory na potrzeby tej wystawy. Podczas sympozjum, którego odbiorcami byÅ‚a głównie mÅ‚odzież szkół Å›rednich i gimnazjalnych, można byÅ‚o posÅ‚uchać interesujÄ…cych wykÅ‚adów. WystÄ…pienia poszczególnych prelegentów dotyczyÅ‚y:
- geneza wybuchu wielkiej wojny, przygotowania do działań militarnych, ich przebieg w Prusach Wschodnich, w tym na Ziemi Kętrzyńskiej;
- udział Polaków w wielkiej wojnie;
-obozy jenieckie w Prusach Wschodnich i codzienne życie jeńców wojennych;
- organizacja pochówków poległych żołnierzy na terenie Prus Wschodnich i poszanowanie miejsc ich wiecznego spoczynku jako bohaterów.
- odzyskanie niepodległości przez Polskę jako wynik nowej rzeczywistości politycznej po I wojnie światowej.
Sympozjum zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ bardzo miÅ‚ym i niezwykle emocjonalnym wystÄ™pem Grupy Rekonstrukcji Historycznej LEGION 1920, z MrÄ…gowa oraz Grupy Teatralnej INSANIA z Piecek, w spektaklu „Droga do niepodlegÅ‚oÅ›ci”.
Wystawa wraz sympozjum zorganizowana została przy współudziale Młodzieżowego Domu Kultury i Starostwa Powiatowego w Kętrzynie. Wystawę można oglądać do Dnia Niepodległości.
Wizyta w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Data: 2014-06-02, 09:10
20 maja 2014 roku przedstawiciele naszego Towarzystwa i Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic gościli w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Celem wizyty było naświetlenie Generalnemu Konserwatorowi Zabytków problemów związanych ze stanem zachowania i postępowaniem służb konserwatorskich z niektórymi zabytkami ruchomymi w naszym województwie. Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic przedstawili problem złego stanu kapliczek różańcowych ustawionych przy drodze z Reszla do Św. Lipki. W dyskusji wyrazili niepokój ich złym stanem oraz brakiem zainteresowania ze strony właścicieli tych obiektów. Ze strony naszego Towarzystwa poruszony został problem kamieni milowych skradzionych z pobocza drogi przy Św. Lipce. Zapoznaliśmy Generalnego Konserwatora Zabytków z całą sytuacją dotyczącą tych kamieni, działaniami jakie podejmowało Towarzystwo w celu przywrócenia stanu pierwotnego. Mimo upływu 7 lat od chwili zaistniałego zdarzenia kamienie leżą pod murami zamku kętrzyńskiego i nie mniej są narażone na kradzież od miejsca dawnego ich posadowienia. Pan Piotr Żuchowski - Generalny Konserwator Zabytków zgodził się z naszą opinią i sugestią powrotu kamieni na swoje historyczne miejsce. Ze strony Pana ministra Żuchowskiego zaproponowana została ścieżka postępowania, którą już uruchomiliśmy i czekamy na rezultaty.
Bitwa pod Wopławkami
Data: 2014-06-02, 09:08
Po raz czwarty 11 maja 2014 roku zorganizowana zostaÅ‚a inscenizacja historycznej bitwy z 1311 roku. Bitwa stoczona zostaÅ‚a pomiÄ™dzy rycerzami Zakonu krzyżackiego i wojami litewskimi ksiÄ™cia Witenesa. Zgodnie z faktami historycznymi, licznie zgromadzone rycerstwo zakonne pobiÅ‚o wojska litewskie powracajÄ…ce z Å‚upieżczej wyprawy na WarmiÄ™. Tradycyjnie, inscenizacja rozegrana zostaÅ‚a przy koÅ›ciele w Karolewie i na polach pod WopÅ‚awkami, nieopodal Krwawej Góry, która byÅ‚a Å›wiadkiem tego historycznego wydarzenia. Tegoroczna inscenizacja zorganizowana zostaÅ‚a przez Towarzystwo MiÅ‚oÅ›ników Ziemi KÄ™trzyÅ„skiej, WopÅ‚awskie Stowarzyszenie AktywnoÅ›ci Lokalnej „Integracja”, RotÄ™ ZaciężnÄ… Strażnicy Sensburg z MrÄ…gowa, Gminny OÅ›rodek Kultury w KÄ™trzynie oraz Lokalna Grupa DziaÅ‚ania "Barcja".
W przeddzień inscenizacji, 10 maja w Kętrzynie odbył się II Turniej Rycerski o Muszlę św. Jakuba, której fundatorem było Bractwo św. Jakuba w Kętrzynie. Na turniej zjechało całe rycerstwo z regionu by walczyć o różne trofea a przede wszystkim żeby pokazać swoje rzemiosło i kunszt walki rycerskiej naszemu społeczeństwu.
Po zaciekłej rywalizacji i wyczerpujących bojach w szrankach, rycerze przeszli ulicami miasta do zamku kętrzyńskiego gdzie przystąpili do biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Gospodarzem turnieju był Burmistrz Kętrzyna, współorganizatorami było nasze Towarzystwo i Kętrzyńskie Centrum Kultury.
Podsumowanie działalności za 2013 rok
Data: 2014-03-05, 09:18
W dniu 1 marca 2014 roku członkowie Towarzystwa dokonali podsumowania swojej działalności za ubiegły rok. Przedstawione przez Zarząd sprawozdania uzyskały akceptację Walnego Zebrania. W dyskusji programowej uczestnicy zebrania wskazywali na mocne i słabe strony w działaniach Towarzystwa w ubiegłym roku oraz zostały wytyczone kierunki działań na bieżący rok. Zarząd Towarzystwa na najbliższym spotkaniu dokona analizy zgłoszonych propozycji i opracuje plan pracy na rok 2014. Walne Zebranie Towarzystwa zorganizowane zostało w Młodzieżowym Domu Kultury w Kętrzynie.
Orszak Trzech Króli
Data: 2014-01-09, 13:25
W dniu 6 stycznia 2014 roku, już po raz drugi z rzÄ™du ulicami KÄ™trzyna przemaszerowaÅ‚ „Orszak Trzech Króli”. Do organizacji tegorocznej inscenizacji, poza Towarzystwem i kÄ™trzyÅ„skimi szkoÅ‚ami podstawowymi oraz gimnazjami, włączyÅ‚y siÄ™ instytucje kulturalne miasta, parafie kÄ™trzyÅ„skie i karolewska oraz inne organizacje pozarzÄ…dowe. PiÄ™kna pogoda sprawiÅ‚a, że mieszkaÅ„cy miasta oraz goÅ›cie masowo wyszli na ulice by podziwiać barwny i bogaty w ciekawe stroje oraz eksponaty korowód legionów, zdążajÄ…cych wraz z trzema mÄ™drcami do Betlejem.
Wystawa o cmentarzach wojennych
Data: 2013-12-19, 13:43
Wystawa pt. „Cmentarze wojenne z okresu I wojny Å›wiatowej na terenie powiatu kÄ™trzyÅ„skiego”, która zostaÅ‚a wykonana przez mÅ‚odzież ZespoÅ‚u Szkół w MoÅ‚tajnach, przy współpracy z Towarzystwem, goÅ›ciÅ‚a w kilku miejscach naszego powiatu. Na przedwioÅ›niu zaprezentowana zostaÅ‚a, w miejscu narodzin, spoÅ‚ecznoÅ›ci szkolnej i mieszkaÅ„com MoÅ‚tajn. Przez okres letni, od czerwca do wrzeÅ›nia, wystawa prezentowana byÅ‚a w prawosÅ‚awnej cerkwi w Korszach. Tam mogli oglÄ…dać jÄ… mieszkaÅ„cy Korsz i caÅ‚ej Gminy. Dużym zainteresowaniem cieszyÅ‚a siÄ™ też wystawa wÅ›ród turystów odwiedzajÄ…cych Korsze i cerkiew. Byli to przede wszystkim turyÅ›ci z Niemiec. Od wrzeÅ›nia do listopada wystawÄ™ oglÄ…dali mieszkaÅ„cy Barcian i okolic. Prezentowana ona byÅ‚a w koÅ›ciele parafialnym. Listopad i grudzieÅ„ to z kolei okres prezentacji wystawy w KÄ™trzynie, w kaplicy Straży Granicznej. DziÄ™ki mÅ‚odzieży i nauczycielom z MoÅ‚tajn mieszkaÅ„cy naszego powiatu mogli poznać pamiÄ…tki wydarzeÅ„ sprzed prawie wieku. Wiele osób oglÄ…dajÄ…cych wystawÄ™ byÅ‚o zaskoczonych, zdziwionych, że takie miejsca sÄ…, czasami caÅ‚kiem blisko nas. Niektórzy dzielili siÄ™ refleksjÄ…, że trzeba bardziej wnikliwie patrzeć na ten nasz krajobraz aby widzieć nie tylko piÄ™kno uksztaÅ‚towania terenu, przyrody ale też dostrzegać elementy krajobrazu kulturowego, historii, która zakodowana jest w pomnikach, cmentarzach lub też w innych dzieÅ‚ach ludzkich rÄ…k.
Poprzednia | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 | Nastêpna