KRS 0000156906Od 26.11.2006 stronę odwiedziło 366459 osób. Dzisiaj jesteś 19 gościem;
Bitwa pod Wopławkami
Data: 0000-00-00, 00:00
Po raz czwarty 11 maja 2014 roku zorganizowana została inscenizacja historycznej bitwy z 1311 roku. Bitwa stoczona została pomiędzy rycerzami Zakonu krzyżackiego i wojami litewskimi księcia Witenesa. Zgodnie z faktami historycznymi, licznie zgromadzone rycerstwo zakonne pobiło wojska litewskie powracające z łupieżczej wyprawy na Warmię. Tradycyjnie, inscenizacja rozegrana została przy kościele w Karolewie i na polach pod Wopławkami, nieopodal Krwawej Góry, która była świadkiem tego historycznego wydarzenia. Tegoroczna inscenizacja zorganizowana została przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej, Wopławskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Integracja”, Rotę Zaciężną Strażnicy Sensburg z Mrągowa, Gminny Ośrodek Kultury w Kętrzynie oraz Lokalna Grupa Działania "Barcja". W przeddzień inscenizacji, 10 maja w Kętrzynie odbył się II Turniej Rycerski o Muszlę św. Jakuba, której fundatorem było Bractwo św. Jakuba w Kętrzynie. Na turniej zjechało całe rycerstwo z regionu by walczyć o różne trofea a przede wszystkim żeby pokazać swoje rzemiosło i kunszt walki rycerskiej naszemu społeczeństwu. Po zaciekłej rywalizacji i wyczerpujących bojach w szrankach, rycerze przeszli ulicami miasta do zamku kętrzyńskiego gdzie przystąpili do biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Gospodarzem turnieju był Burmistrz Kętrzyna, współorganizatorami było nasze Towarzystwo i Kętrzyńskie Centrum Kultury.
Zapomniane cmentarze
Data: 0000-00-00, 00:00
Wzniesienie, pagórek, często porośnięty drzewami i gęstymi krzewami, w pobliżu wioski czy też majątku ziemskiego to zazwyczaj cmentarz wiejski lub rodowy. Takich cmentarzy w naszym mazurskim krajobrazie jest dużo. Są one opuszczone, zaniedbane a także bardzo często zdewastowane. Niektóre z tych nekropolii mają wiele szczęścia bo ktoś o nie próbuje dbać. Takie szczęście spotkało cmentarz wiejski w Silcu. Dzięki działaniom Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Siniec "Blusztyn", przy współpracy z Naszym Towarzystwem w dniu 29 listopada 2014 roku zostały przeprowadzone prace porządkowe. Piękna słoneczna i mroźna pogoda oraz dobra atmosfera towarzyszyły uczestnikom akcji przywracania, kolejnego już w tym Sołectwie, cmentarza do widzialnego krajobrazu. Takie działania mają głęboki sens gdyż jak długo istnieją cmentarze, tak długo ziemia ma swoją tożsamość.
Zapomniane cmentarze
Data: 0000-00-00, 00:00
Wzniesienie, pagórek, często porośnięty drzewami i gęstymi krzewami, w pobliżu wioski czy też majątku ziemskiego to zazwyczaj cmentarz wiejski lub rodowy. Takich cmentarzy w naszym mazurskim krajobrazie jest dużo. Są one opuszczone, zaniedbane a także bardzo często zdewastowane. Niektóre z tych nekropolii mają wiele szczęścia bo ktoś o nie próbuje dbać. Takie szczęście spotkało cmentarz wiejski w Silcu. Dzięki działaniom Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Siniec "Blusztyn", przy współpracy z Naszym Towarzystwem, w dniach 29 listopada i 6 grudnia 2014 roku zostały przeprowadzone prace porządkowe na tym cmentarzu. Piękna słoneczna i mroźna pogoda sprzyjała akcji przywracania, kolejnego już w tym Sołectwie, cmentarza do widzialnego krajobrazu ziemi kętrzyńskiej. Takie działania mają głęboki sens gdyż jak długo istnieją cmentarze, tak długo ziemia ma swoją tożsamość

Poprzednia | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16