KRS 0000156906Od 26.11.2006 stronę odwiedziło 366458 osób. Dzisiaj jesteś 18 gościem;
Wielka strata
Data: 2008-02-17, 14:36
W dniu 11 lutego 2008 r. zmarł Pan Antoni Staruch, członek naszego Towarzystwa. Pan Antoni był gorącym orędownikiem powołania do życia Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej, wchodził w skład grupy inicjatywnej a następnie Komitetu Założycielskiego Towarzystwa. W I i II kadencji był członkiem Komisji Rewizyjnej. W roku 2004 gościliśmy u Pana Antoniego w Asunach, w ramach wycieczki "Poznajemy Gminę Barciany". Mieliśmy okazję posmakować doskonałej miodówki i pysznego ciasta.Dzieki staranim i osobistemu zaangażowaniu Pana Antoniego uratowany został pomnik młodego kadeta z rodu Klinkofsternów, który znajdował się w stanie kompletnej ruiny w lesie, nieopodal dawnej miejscowości Kurkławki. Pomnik stoi obecnie przy cerkwi greckokatolickiej w Asunach.Pan Antoi pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako bardzo życzliwy, szczery i dobry człowiek.
Rok 2008 rokiem Wojciecha Kętrzyńskiego
Data: 2008-02-03, 13:11
Z inicjatywy władz samorządowych miasta Kętrzyna rok 2008 został ogłoszony "Rokiem Wojciecha Kętrzyńskiego" - patrona miasta. Uroczystość rozpoczęcia obchodów "Roku Wojciecha Kętrzyńskiego" odbyła się w dniu 15 stycznia 2008 roku złożeniem kwiatów pod pomnikiem Patrona Miasta. Następnie w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie odbyło się sympozjum poświęcone bohaterowi obchodów rocznicowych (170 rocznica urodzin i 90 rocznica śmierci). W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele naszego Towarzystwa.
Prezent na urodziny miasta
Data: 2007-12-12, 21:43
W dniu 16 listopada 2007 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce promocja albumu "Rastenburg - Kętrzyn. Takie było nasze miasto". Autorami tej pozycji albumowej, zawierającej bogaty zestaw ciekawych widokówek i kartek pocztowych, są dwaj członkowie Towarzystwa: Tadeusz Korowaj i Ernst Tyton. Pozycja ta została przygotowana i wydana specjalnie w roku jubileuszu 650-lecia naszego Miasta. Wsztstkich miłośników starej fotografii i widokówek oraz historii Kętrzyna zachęcamy do letury.
Obchody Święta Niepodległości i 650 rocznicy nadania praw miejskich dla Kętrzyna
Data: 2007-11-17, 18:04
Tradycyjnie w dniu 11 listopada odbyły się uroczystości zapalenia zniczy i złożenia kwiatów pod obeliskiem poświęconym pamięci pomordowanych i zamęczonych w obozach jenieckich i przejściowych na terenie miasta i powiatu kętrzyńskiego, w latach 1939-1945. W uroczystości udział wzięła delegacja naszego Towarzystwa oddają hołd bohaterom tamtych czasów.
"Zofia Licharewa - dialog wielokulturowy"
Data: 2007-11-17, 17:56
Pod takim hasłem zorganizowane zostało sympozjum popularno-naukowe przez Towarzystwo, w dniu 9 listopada 2007 roku. Celem sympozjum było pogłębienie dyskusji nad dziedzictwem kulturowym Ziemi Kętrzyńskiej i ukazanie roli Zofii Licharewej w kształtowaniu dialogu wielokulturowego i kształtowaniu tożsamości regionalnej mieszkańców naszego regionu. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele instytucji naukowych, ośrodków badawczych oraz organizacji pozarządowych, w osobach: prof. dr hab. Stanisław Achremczyk; dr Małgorzata Gałęziowska; dr Jerzy Prochwicz; dr Roman Sławiński; mgr Iwona Liżewska; mgr Izabela Mellin-Wyczółkowska; mgr Damian Chmielewski; mgr Tadeusz Korowaj. Sympozjum obradowało w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, w instytucji której założycielką i pierwszą kierowniczką była Zofia Licharewa.
Indie z bliska
Data: 2007-11-04, 11:34
Cłonkowie Towarzystwa mieli możliwość przeżycia podróży do Indii za pośrednictwem ks. Kazimierza Żuchowskiego - członka Zarządu Towarzystwa. Ksiądz Kazimierz przebywał w czerwcu 2007r w Indiach przez 2 tygodnie w jednej rodzinie. Miał okazję zapoznać się z codziennym życiem rodzinnym chrześcijan, ich zwyczajami i obrzędowością. W czsasie swojego pobytu zgromadził ciekawy materiał fotograficzny oraz wiele eksponatów, w tym interesujące elementy ubiorów zarówno męskich jak i damskich. W dniu 26 października ks. Kazimierz zaprosił nas do siebie i podzielił się z nami tymi wszystkimi wrażeniami jakich doznał w odległym dla nas świecie, czasem nawet trochę egzotycznym. Swoje opowiadania ubarwił prezenacją zdjęć o raz demonstracją ciekawych form ubioru męskiego, stosowanego na codzień oraz od śięta.
Kampanologia - co to takiego?
Data: 2007-11-04, 11:12
Z inicjatywy Pana Krzysztofa Wołoszczaka - członka naszego Towarzystwa, w połączeniu z gościnnością Państwa Gabrieli i Aleksandra Puszko, w dniu 14 października 2007r. w Owczarni odbyło się ciekawe spotkanie. Gościem tego spotkania był profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Krzysztof Maciej Kowalski. Pan profesor - kampanolog, jest autorem książek: "Inskrypcje na dzwonach gotyckich w Prusach", "Tuba Dei.Studia kampanologiczne". Zatem, jak już po tytułach tych pozycji można się zorientować, że kampanologia to nauka o dzwonach, od momentu ich narodzin do śmierci. Spotkanie miało bardzo ciekawy charakter, między innymi dzięki ciekawej osobowości i bardzo bogatej wiedzy samego bohatera spotkania. Dla wielu uczestniów spotkania był to pierwszy kontakt z tą dziedziną nauki, czego sami nie ukrywali. Jak się okazuje to nasz teren ma też ciekawe perełki. W Kosakowie mamy dzwon z 1518 roku - średniowieczny dzwon, z którym związane są ciekawe legendy a jakie to pozostawiamy w tajemnicy. Sądzimy, że ciekawscy i wytrwali poszukiwacze dotrą do nich.
Para buch - maszyna w ruch
Data: 2007-07-24, 14:23
Pod takim hasłem Towarzystwo realizowało projekt w ramach realizacji zadań publicznych finansowanych przez Gminę Miejską Kętrzyn. W ramach projektu wydany został folder przedstawiający historię i perspektywy linii kolejowej Kętrzyn - Węgorzewo. W dniu 1 lipca 2007 r. przypadała 100 rocznica uruchomienia tej linii kolejowej. W tym dniu odbył się uroczysty, inaugurujący ponowne przywrócenie tego połączenia, przejazd pociągu na trasie Węgorzewo - Kętrzyn. Udział Towarzystwa nie ograniczył się tylko do wydania na tę okolicznoś foldera. Wielu członków Towarzystwa przepracowało kilkanaście godzin przy oczyszczaniu torów kolejowych z krzewów oraz malowaniu kamieni hektometrowych, na odcinku Kętrzyn - Parcz.
Wizyta dawnych mieszkańców Kętrzyna na cmentarzu wojennym
Data: 2007-07-24, 14:12
W dniu 8 czerwca 2007 r., przebywająca z Wesel w Kętrzynie grupa dawnych mieszkańców naszego miasta i okolic, odwiedziła dawny cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Po cmentarzu gości oprowadził prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej. Miejsce to wywarło wielkie wrażenie na zwiedzających, wyrażali słowa zachwytu i wielkiego podziwu dla prac, jakie zostały w tym miejscu poczynione. Wśród zwiedzających były osoby pamiętające to miejsce jako wielkie miejskie śmietnisko. Po zwiedzeniu cmentarza doszło do spotkania przedstawicieli Towarzystwa z Hubertusem Hilgendorffem w biurze Towarzystwa. Podczas spotkania przedstawione zostały gościowi plany i zamierzenia naszego Towarzystwa na najbliższą przyszłośc. Pan Hilgendorff był zainteresowany cmentarzem wojennym w Górkach, koło Mołtajn. Na zakończenie spotkania podziękowaliśmy Panu Hilgendorffowi i mieszkańcom Wesel za wsparcie finansowe naszych działań związanych z rewitalizacją cmentarza wojennego
Czy możemy jeździć na oleju roślinnym?
Data: 2007-05-03, 09:48
Do stosowania takiego paliwa zachęcani byli rolnicy ze wsi Parys na spotkaniu zorganizowanym przez Marcina Przekorzyńskiego w Pracowni Wiejskiej, działającej pod patronatem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej. Teoretyczne wywody i argumenty przytaczane przez prelegenta nie do końca przekonywały uczestników spotkania do tego rodzaju paliwa. Wszelkie wątpliwości i obawy zostały jednak rozwiane w części praktycznej spotkania kiedy można było się naocznie przekonać o zaletach jazdy na oleju roślinnym.

Poprzednia | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 | Następna